Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality

Aktuality


Farmářské trhy ve Valašském Meziříčí

Datum konání: 29. 8. 2014

V pátek 29.8.2014 se konají již tradiční farmářské trhy na náměstí ve Valašském Meziříčí, na kterých můžete nakoupit potraviny a výrobky místních farmářů.Staňte se součástí gastronomického festivalu LOVE FOOD

Datum konání: 4. 10. 2014

V sobotu 4. 10. 2014 pořádáme v rámci 10. Jubilejního ročníku Zašovských slavností Food festival LOVE FOOD s ochutnávkami regionálních produktů. Součástí food festivalu budou mimo jiné malé farmářské trhy zaměřené na naši regionální značku Pravé Valašské.

Na food festivalu budou dále k vidění kuchařské a barmanské show a další bohatý program pro děti i dospělé.

Během dne se na podiu vystřídají hudební kapely Fleret, Reflexy, zpěvačka Kristína nebo zpěvák Petr Kolář a další. Vstup na slavnosti a food festival je pro věřejnost zdarma.

Rádi bychom Vám touto cestou nabídli možnost  Vaše výrobky a produkty na tamto gastronomickém festivalu příchozím návštěvníkům a potenciálním zájemcům prezentovat. Nabízíme Vám vystavovatelský prostor a stánek, v kterém budete moci své produkty nabízet.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat. Počet míst je omezen.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Kontakty

 Pozvánka: Lysohorská nej, aneb za příklady dobré praxe společně do Ostravice

Datum konání: 19. 8. 2014

Rádi bychom Vás chtěli pozvat na exkurzi, která se koná v rámci projektu spolupráce Propagace našeho Valašského regionu

Exkurze je určena pracovníkům informačních center, poskytovatelům služeb v cestovním ruchu, zástupcům obcí a organizacím a studentům zabývajících se cestovním ruchem, kteří působí na území MAS Valašsko - Horní Vsacko a MAS Rožnovsko.

Pojedeme se podívat za příklady dobré praxe a na výměnu zkušeností do Ostravice, kde využijeme od IC Beskydy služby Dne s průvodcem. Předpokladem je dobrá fyzická kondice - půjde se na Lysou horu!

Vaši účast je nutné nahlásit předem. V případě dalších dotazů neváhejte kontaktovat manažerku MAS Valašsko - Horní Vsacko, slečnu Petru Zádilskou, email: petra.zadilska@masvhv.cz.

 

Bližší informace najdete zde:pozvanka_2.pdfVandalové poškodili ActivePoint

Nový případ vandalismu jsme zaznamenali v Zašové, kde jsme nalezli poškozený ActivePoint. Neznámí vandalové rozdělali otevřený oheň na stole a poškodili i přilehlé lavice. ActivePoint v místní části Pohoř je vyhledávaný především rodinami s dětmi, cyklisty, turisty, ale i houbaři. Kolemjdoucí se zde rádi zastaví, odpočinou si, popřípadě doplní energii. Je smutné, že si vandalové zřejmě neuvědomují následky svého chování.

 

 

 Pozvánka: Poznej svého farmáře Kozí farma Zerlina

Datum konání: 9. 8. 2014

Nový projekt Ministerstva zemědělství (MZe) s názvem Poznej svého farmáře zavítá do Zlínského kraje na Kozí farmu ZERLINA.

Návštěvníci budou moci ochutnat výrobky z místní farmy, ale i produkci zemědělců z okolí, nakoupit kvalitní potraviny z regionu a podívat se, jak farmáři hospodaří a vyrábí skvělé lahůdky.

Druhou zastávkou projektu Poznej svého farmáře bude 9. 8. Kozí farma Zerlina. Najdete ji adrese Hážovice 2070, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm. I tentokrát si budete moci zakoupit to nejlepší, co místní farmáři nabízí a produkují.

Rodinná ekologická farma Zerlina je zaměřená na výrobu kvalitních certifikovaných bio produktů z kozího mléka. Farma se specializuje na faremní prodej ze dvora a agroturistické aktivity, které zpřístupňují návštěvníkům řemeslné a kulturní tradice Valašska, a současně seznamují návštěvníky se životem na Valašsku dnes. Na farmě chovají kozy hnědé krátkosrsté, které jsou součástí českého genofondu. Kozí stádo nyní čítá na 40 kusů koz a dva plemenné kozly. Kozy tráví většinu svého aktivního dne na faremních pastvinách v kopcích nad farmou. Ráno a večer se kozy dojí, a nadojené mléko se přes den zpracovává v minimlékárně v areálu farmy.

 

V nabídce najdete mimo různých druhů sýrů i pasterované a nepasterované kozí mléko, syrovátku a jogurty, vše v kvalitě BIO.  Měkké druhy kozích bio-sýrů jsou vhodné do pomazánek a salátů, polotvrdé sýry jsou vhodné na zapékání, zrající sýry k pivu, vínu i na grilování. Specialitou farmy jsou zrající kozí bio sýry – Beskyd, Pepin a Gabrin.  Beskyd je poctivý valašský polotvrdý zrající sýr pod kůrkou, který zraje 2 měsíce, Gabrin a Pepin zrají pod různými druhy ušlechtilé plísně 3-4 týdny. Sýry Beskyd a Gabrin získaly ocenění v gastronomické soutěži o nejlepší Valašský sýr.Zuberská firma TO.MA.-THERM inovuje výrobní program

Ne každý obchodní kontrakt dopadne úspěšně. O tom se před časem přesvědčil jeden velkoobchodník z Vysočiny, který si nechal dovézt z Číny velký kontejner s kolíčky na prádlo. Obrovská dodávka se statisíci kusy těchto drobných předmětů ve skladu překážela a prodejce si lámal hlavu, jak tyto zásoby udat na trhu. Navíc vyšlo najevo, že mnohé kolíčky byly nekvalitní a přitom jejich záruční lhůta dávno vypršela. 
A tak se velkoobchodník poohlédl po tuzemském výrobci, který by dřevěné i plastové kolíčky na prádlo vyráběl průběžně podle potřeb v menších objemech. Našel ho v zuberské společnosti TO.MA.-THERM. Její jednatel Tomáš Dořičák nás zavedl do dílny, kde ženy i muži kolíčky kompletují. „Je to práce nenáročná, hravě ji zvládne i pracovník na vozíčku,“ uvedl majitel firmy, který v současné době zaměstnává sedm lidí se zdravotním postižením. Zatímco nyní dřevěné i plastové kolíčky „jen“ kompletují, brzy je začnou i vyrábět. A to zejména díky Místní akční skupině Rožnovsko, která TO.-MA.-THERMU poskytla finanční dotaci na zakoupení formy na lis pro zhotovení plastových kolíčků i oděvních ramínek a také na pořízení stroje pro výrobu kartonů a balení kosmetické přírodní pemzy. „MAS-ka nám stanovila dobu udržitelnosti pět let, což vidím jako reálnou perspektivu,“ uvedl Tomáš Dořičák, který se snaží pro tým zaměstnanců zajistit pravidelný přísun zakázek. Mezi další aktivity například patří pískování log na skleněné krygle pro předního výrobce piva v České republice.

Produkty ze skla nejsou ve společnosti TO.MA.-THERM žádným nováčkem. Jiří Pavlíček je u Tomáše Dořičáka zaměstnán desátým rokem a dnes je předním specialistou na výrobu skleněných pilníků v České republice. Zastihli jsme ho při jejich broušení. Zavzpomínal na období před osmi lety, kdy šel tento produkt obchodně na dračku. „Vše se odvíjí od konkurence,“ podotkl Tomáš Dořičák. „Kde jsou ty časy, kdy jsme jeden pilník prodávali dodavateli za půldruha dolaru. Dnes cena díky čínským výrobcům klesla na 40 centů. I tak 90 procent produkce vyvážíme zejména do Polska a nyní znovu úspěšně oživujeme obchod s Ruskem. Patříme k nejstarším výrobcům skleněných pilníků v České republice a věřím, že se situace postupně zlepší. Máme totiž kvalitní technologii, při níž pilníky chemicky vytvrzujeme. Což dle mých dostupných informačních zdrojů nemají ani výrobci v Číně a další naši konkurenti. Nyní zhotovujeme ročně 150 až 200 tisíc kusů pilníků, které dokážeme vyšperkovat různými barevnými ornamenty, logy, swarovskimi kamínky a dalšími ozdobami,“ uvedl Tomáš Dořičák.

Autor: Libuše Miarková, Moravská tisková agentura

 

Převzato z http://www.ceske-socialni-podnikani.cz./cz/clanky/1037-zuberska-firma-to-ma-therm-inovuje-vyrobni-programČeské zemědělství získá v příštích sedmi letech v rámci Programu rozvoje venkova 84 miliar

Vláda dnes schválila Program rozvoje venkova na období 2014 - 2020 předložený ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Jde o základní dokument Ministerstva pro čerpání dotací z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v daném programovém období. Na podporu českých zemědělců, potravinářů a lesníků je připraveno zhruba 84 miliard korun. Program bude předložen Evropské komisi, která by ho měla schválit začátkem roku 2015.

„Cílem Programu rozvoje venkova je především srovnatelné postavení sektoru našeho zemědělství s ostatními členskými státy Evropské unie. Byl připravován na principu partnerství, tedy v úzké spolupráci jak s dalšími resorty, tak se zástupci nevládních organizací na různých pracovních skupinách a u kulatých stolů s partnery zejména z podnikatelské sféry,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Nový Program rozvoje venkova (PRV) navazuje na předchozí úspěšné programy MZe. Jeho zaměření je ale užší, protože kvůli úsporám EU má oproti období 2007 - 2013 rozpočet nižší o zhruba 16 miliard korun. V rámci nového PRV proto nebudou nadále zařazeny podpory pro obce a nezemědělské podnikatele, ty budou řešeny prostřednictvím operačních programů ostatních resortů.

„Ministerstvo zemědělství rozhodnutím předchozí vlády premiéra Petra Nečase přišlo v rámci Programu rozvoje venkova o oblast podpory pro obce a nezemědělské podnikatele, která pod náš resort přirozeně patří. Pro uvedené subjekty to může v budoucnu znamenat větší administrativní zátěž,“ uvedl ministr Jurečka.

PRV obsahuje opatření cílená na investice do zemědělských podniků včetně podpory mladých zemědělců a diverzifikace činnosti, kdy budou předmětem podpory např. stáje, sklady, technologie pro živočišnou i rostlinnou výrobu, jímky, hnojiště, speciální stroje, kotelny na biomasu, technologie a provozovny pro nezemědělskou činnost, bioplynové stanice či agroturistika. Dále budou podporovány investice do zpracování zemědělských produktů, balení a značení výrobků včetně monitoringu kvality. Pokud jde o oblast investic do lesního hospodářství, půjdou peníze zejména na rekonstrukce a výstavbu lesních cest, na pořízení lesnických strojů a technologií šetrných k životnímu prostředí, zpracování dřeva v malých pilařských provozovnách, budování retenčních nádrží, hrazení bystřin, protipovodňová opatření nebo obnovu po kalamitách. Nadále budou podporovány pozemkové úpravy. Ve srovnání s předchozím obdobím bude větší důraz kladen na projekty spolupráce - sdílení zařízení a zdrojů, inovace v zemědělství a potravinářství, podporu krátkých dodavatelských řetězců včetně podpory operačních skupin Evropského inovačního partnerství, které přispějí k předávání znalostí.

Další součástí programu jsou opatření plošná, zaměřená na udržitelné hospodaření na zemědělské a lesní půdě. Stěžejní Agroenvironmentálně-klimatická opatření (AEKO), Ekologické zemědělství (EZ) a Platby pro oblasti s přírodními či jinými zvláštními omezeními (tzv. LFA) budou podmíněny dodržením minimální intenzity chovu hospodářských zvířat, což nepřímo podpoří živočišnou výrobu. Na základě intenzivní diskuze byla sjednocena podmínka intenzity pro  AEKO a EZ na úrovni 0,3 velké dobytčí jednotky na hektar travního porostu. U opatření ekologického zemědělství jsou upraveny podmínky, které zajistí transparentnost a efektivnost vynakládaných finančních prostředků. Nově je do PRV zařazeno opatření nazvané Dobré životní podmínky zvířat (welfare) zaměřené na skot a prasata.

Na využití metody LEADER - komunitně vedený místní rozvoj - je vyčleněno 5 % z rozpočtu PRV, do jeho implementace se nově zapojí i programy z jiných ministerstev, a to Integrovaný regionální operační program (MMR), OP Zaměstnanost (MPSV) a OP Životní prostředí (MŽP). Metoda LEADER dokáže preference projektů nastavit tak, aby byly více zaměřeny na potřeby jednotlivých regionů. Z PRV bude hrazena ta část strategie tzv. Místních akčních skupin (MAS), která se zabývá modernizací zemědělských a potravinářských podniků nebo například investicemi v lesním hospodářství.

Do 17. července 2014 bude Program rozvoje venkova předložen ke schválení Evropské komisi. Ministerstvo zemědělství jako Řídicí orgán PRV předpokládá vyjednávání programu s EK ve 4. čtvrtletí letošního roku a jeho schválení začátkem roku 2015. Na termín schválení bude navazovat harmonogram příjmů žádostí nejprve pro plošná opatření v rámci jednotné žádosti o platbu v květnu 2015, následovat bude vyhlášení termínů pro příjem jednotlivých projektových žádostí.

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe

Převzato z www.eagri.czKomunitní projednání

17. 6. a 23. 6. 2014 proběhla v rámci přípravy rozvojové strategie území MAS Rožnovsko komunitní projednání. Informace o projednání a výsledky si můžete přečíst zde.Valná hromada MAS Rožnovsko

Datum konání: 17. 6. 2014

V úterý 17. 6. 2014 se sešli na Valné hromadě členové Místní akční skupiny Rožnovsko v Kulturním domě Zašová. Na programu Valné hromady bylo kromě schvalování výsledků hospodaření za rok 2013 především schválení Stanov a Jednacího řádu MAS Rožnovsko na další programové období 2014 – 2020.  Tématem Valné hromady byla také Standardizace MAS Rožnovsko a průběh přípravy rozvojové strategie území MAS Rožnovsko pro období 2014 – 2020.Gastrofestival Náměšť nad Oslavou

Datum konání: 28. 6. 2014

V sobotu 28. června se v Náměšti nad Oslavou konal další gastronomický festival Love Food. Akce se uskutečnila v nádherném bývalém továrním objektu Bytex, umístěném v podzámčí a na břehu řeky Oslavy, kde panovala ojedinělá atmosféra.

Návštěvníci mohli ochutnávat zdarma kávu, pečivo, míchané nápoje, pivo, víno apod. Na pódiu probíhaly kulinářské show a tak mohli návštěvníci shlédnout přípravu různých degustačních menu, probíhaly ukázky grilování a o další zábavu se postaral doprovodný program pro malé i velké.

Program festivalu zajišťovala partnerská MAS Oslavka o.p.s. a ochutnávku svých regionálních potravin zajišťovaly Královská stezka o.p.s. a Místní akční skupina Rožnovsko.

 

 

Další fotografie z gastrofestivalu si můžete prohlédnout na internetových stránkách MAS Oslavka.

Tisková zpráva z gastrofetivalu zde.
Menu

MAS Rožnovsko jako servisní organizace

MAS Rožnovsko nabízí členům MAS, ostatním obcím, podnikatelům a neziskovým organizacím poradenský servis při realizaci jejich investičních, rozvojových projektů a záměrů...

 

P1020453_banner leyout.jpg

roznovsko_layout_08[1].jpg